تبلیغات
fiziolozhy.mihanblog.com

fiziolozhy.mihanblog.com
دانستنی های علمی راجع به بدن انسان 
نویسندگان

 

دستگاه گردش خون یا دستگاه قلبی عروقی از قلب و عروق تشکیل شده است . هدف این دستگاه , به کمک دستگاه گوارش و تنفس , ارسال اکسیژن و مواد غذایی به سلولهای بدن است

شکل 1-17

 

ساختمان قلب :

قلب به 2 بخش چپ و راست تقسیم میشود هر بخش دارای دو حفره بالایی و پایینی است . حفره های بالایی را دهلیزها و حفره هایی پایینی را بطن ها میگویند .

شکل 1-18

 

در حقیقت 2 پمپ جداگانه در دستگاه گردش خون وجود دارد . به همین دلیل آنها را قلب چپ و راست نامیده اند .  بین دهلیزها و بطنها دریچه هایی وجود دارد . دریچه میان دهلیز راست و بطن راست دریچه 3لتی (تری کوسپید) و دریچه ی مان دهلیز چپ و بطن چپ دریچه 2لتی میترال نامیده میشود

 

شکل 1-19:این عکس بطن ها و دهلیزها را نشان میدهد

شکل 1-20 دریچه  2لتی میترال

 

شکل 1-21 دریچه سه لتی


قلب چپ و راست با یک دیواره کاملا ازهم جدا میشوند . رگ هایی که به قلب اتصال دارند شامل 2 سیاهرگ بالایی و پاینی است که به دهلیز راست وارد میشود و سیاهرگ ششی که خون خود را به دهلیز چپ میریزد . بنابراین سیاهرگ ها خون را به قلب بازمیگردانند . سرخرگ ها خون را از قلب به تمام نقاط بدن ارسل مینمایند .

 

شکل 1-21 : حفره بالایی منفذ بزرگ سیاهرگ

 

 

 

 

 

 

 

سرخرگ آئورت خون را از بطن چپ و سرخرگ ششی , آن را از بطن راست بیرون میبرد . در مدخل این 2 سرخرگ دریچه هایی به نام سینی وجود دارد .

شکل 1-22

 

 

بافت ماهیچه ای قلب :

قلب ماهیچه ای است که به صورت غیرارادی منقبض میشود و از نظر بافت شناسی شبیه ماهیچه اسکلتی است و با این تفاوت که سلول های ماهیچه اسکلتی ارادی است و شکل منظمی دارند اما سلول های ماهیچه ای قلب شکل نامنظم دارند . این سلول های ماهیچه ای از نظر الکتریکی با یکدیگر در ارتباط هستند . این رابطه توسط صفحاتی به نام (انترکاله) به وجود می آید که تارهای ماهیچه ای قلب را به یکدیگر پیوند می زند . در بافت ماهیچه ای قلب میتوکندری  فراوان و شبکه ی سارکوپلاسمیک وجود دارد تا یون کلسیم را در اختیار قلب قرار دهد . این شبکه در قلب اندک تفاوتی با ماهیچه اسکلتی دارد .

 

شکل 1-23 : شبکه آندوپلاسمی

 

شکل 1-24 : میتوکندری

 

 

شکل 1-25 : پلاکت ها در حضور یون کلسیم

 

 

شکل 1-26 : بافت ماهیچه ای قلب

 

 

 دستگاه هدایت قلبی :

همانطور که قبلا اشاره شد حرکت ماهیچه های قلب غیرارادی است . قلب دارای 2 گره تخصص یافته عصبی به نام دسته ی دهلیزی بطنی است که در حقیقت بافت حساس قلب هستند . نخستین گره که در دیواره پشتی دهلیز راست و نزدیک بزرگ سیاهرگ بالایی قرار دارند ((گره سینوسی_دهلیزی(پیشاهنگ)) نام دارد و ضربان قلب خود به خود در این گره آغاز می شوند و سبب تولید جریان الکتریکی میگردد . این موج الکتریکی سبب انقباض دهلیزها می شود .

دومین گره که در سمت راست دیواره ی 2 دهلیز قرار گرفته است ((گره ی دهلیزی_بطنی)) نام دارد و تحت تاثیر موج الکتریکی گره سینوسی_دهلیزی سبب میشود جریان الکتریکی به 2دسته ی دهلیزی_بطنی که بین دیواره  ی 2 بطن قرار گرفته است و به 2 شاخه ی چپ و راست منشعب میشود , برسد و موجب انقباض بطن ها شود . بنابراین اعصاب دخالتی در شروع ضربان قلب ندارد . به نحوی که اگر قلب را از بدن جدا کنیم و در یک مایع که دارای تمام مواد موردنیاز برای عمل قلب باشدقرار دهیم قلب به ضربان خود ادامه می دهد . در شرایط طبیعی تنها مسیر موجود برای عبور موج الکتریکی از گره دهلیزی_بطنی به بطن ها , دسته ی هیس , انشعابات آن رشته های پورکنژ است .

شکل 1-27

 

شکل 1-28 : دسته هیس و پورکنژ را نشان میدهد 

 

شکل 1-29

 

 

شکل 1- 30

 

 

 شکل 1-31

 

 شکل 1-32

 

 

 

 

 

الکتروکاردیوگرافی :

ماهیچه قلب دارای فعالیت الکتریکی است . این فعالیت ها را میتوان با اتصال الکترودهایی در نواحی خاصی به وسیله ی دستگاهی به نام (( الکتروکاردیوگراف )) ثبت کرد . منحنی ای را که رسم میشود ((الکتروکاردیوگرام )) می گویند .

پزشکان می توانند از روی این منحنی به نحوه ی عمل قلب پی ببرند . هر منحنی شامل 3 موج است . موج ((p)) که فعالیت الکتریکی دهلیزها است و موج (( QRS ))که فعالیت الکتریکی بطن ها است و موج (( T ))که استراحت بطن ها را نشان می دهد .

 

شکل 1-33

 

 

شکل 1-34

 

 

صداهای قلب :

هرگاه گوشی پزشکی را در طرف چپ سینه و در زیر پستان قرار دهید دو صدا را میشنوید , اولی بلندتر است که به علت بسته شدن دریچه های میترال و تری کوسپید ایجا می شود و دومی کوتاهتر است که با بسته شدن دریچه های سینی بروز می کند . این صداها در تشخیص بعضی از بیماری های قلبی به پزشکان کمک میکند.

 

 

شکل 1-34

 

شکل 1-35

 

 

شکل 1-36

 

 
طبقه بندی: فیزیولوژی دستگاه گردش خون،
[ پنجشنبه 26 اسفند 1389 ] [ 08:54 بعد از ظهر ] [ علیاریگانه ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند مانع پویندگی ما شود .
اندوخته ای با ارزشتر از تندرستی ، نمی شناسم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت

statistics

قالب وبلاگ

آمارگیر وبلاگ