تبلیغات
fiziolozhy.mihanblog.com

fiziolozhy.mihanblog.com
دانستنی های علمی راجع به بدن انسان 
نویسندگان

غدد درون ریز:

در بدن انسان غده هایی وجود دارد که ترشحات خود را به درون خون میریزند . این غده ها مجرای ترشحی ندارند از این رو به آنها غده های درون ریز میگویند و ترشحات آن را هورمون مینامند . در مقابل بعضی از غده ها هستند که ترشحات خودرا از راه مجراهای موجود میریزند مثل:غده های بزاقی که به آنها غده های برون ریز میگویند .


غده های درون ریز بدن عبارت اند از:هیپوفیز ,  تیروئید , پاراتیروئید ,  لوزالمعده ,  فوق کلیه  ,  تیموس ,  تخمدان ها و بیضه ها هستند .

شکل 1_1 غده تیروئید

 

شکل 1_2 غده تیروئید و پاراتیروئید

 

شکل 1-3 لوزالمعده

 

 

شکل 1-4 فوق کلیه

 

 

شکل 1-5 تیموس

 

 


ساختمان هورمون ها:

هورمون ها از نظر شیمیایی 3نوع اند : یا از پروتتئین ساخته میشوند که مجموعه ی اسیدهای آمینه هستند و یا استیروئیدی هستندکه در ساختمان آن ها چربی به کار رفته است و یا پلی پپتیدی اند که حداقل از 3 تا 198 اسیدآمینه ساخته شده اند.

شکل 1-6

 

 

 

چگونگی عمل هورمون ها:

هورمونها دارای 2نوع عمل موضعی و عمومی هستند . و برخی از هورمون ها پس از واردشدن به خون بر بیشتر یاخته ها و بافتهای بدن اثر میگذارند در این صورت عمل آن عمومی است و برخی دیگر فقط روی یک اندام ویژه اثر میگذارند که عمل آن موضعی است.

هورمون ها به مقدار کم ترشح میشوند و از طریق خون خودرا به بافتها میرسانند .

هورمون های بخش پیشین:

هورمون رشد یا سوماتو تروپین. عمل هورمون رشد در اثر موادی است بنام سوماتومدین که در کبد ساخته میشود .

میزان ترشح هورمون در شرایط مختلف تفاوت میکند . در خواب ترشح هورمون بیش از بیداری است و هرچه خواب عمیق تر باشد شدت ترشح بیشتر میشود . گرسنگی و کاهش قندخون و نیز فعالیت ورزشی سبب افزایش هورمون رشد میشود .


هورمون رشد سبب تجزیه ء چربی میشود . کمبود این هورمون در کودکان سبب کاهش رشد و کوتولگی و ترشح بیش از حد آن پیش از بلوغ باعث غول پیکری میشود.اگر ترشح زیاد پس از بلوغ صورت گیرد سبب رشد عرضی بیش ازحد استخوان های دستها و صورت میشود که به آن ((آکرومگالی)) میگویند .

 

شکل 1-7 بیماری کوتولگی

 

شکل 1-8 استخوان یک فرد مبتلا به آکرومگالی

 

 

هورمونهای بخش پیشین:


1:هورمون رشد,پرولاکتین , محرک تیروئید و محرک فولیکولی-هورمون لوتئینی و محرک بخش قشری غده فوق کلیه.

هورمون پرولاکتین(لاکتوژن):این هورمون از نظر شیمیایی و عملی شبیه هورمون رشد است . عمل پرولاکتین ساختن شیر و ترشح آن از پستان ها است . مقدار این هورمون در زنان بیشتر از مردان است و در دوران بارداری افزایش میابد .

مقدار ترشح پرولاکتین در شب بیش از روز است . موج عصبی ناشی از تحریکی که با مکیدن نوزاد ایجاد میشود سبب افزایش پرئلاکتین میشود .

 

هورمون محرک تیروئید:

این هورمون بر سلول های تیروئید اثر میکند وسبب رهاشدن هورمونهای تیروئیدی میشود . جذب ید و ساخته شدن هورمونهای تیروئید تحت تاثیر این هورمون است . مقدار ترشح این هورمون بستگی به میزان هورمون تیروکسین در خون دارد . هرگاه تیروکسین افزایش یابد هورمون محرک تیروئید کاهش میابد . سرما نیز سبب تحریک ترشح این هورمون میشود .

هنگام اسکی و ای کوهنوردی در هوای سرد هورمون محرک تیروئید و در نتیجه هورمون تیروکسین افزایش میابد و سبب بالا بردن دمای بدن و خونرسانی بیشتر به بدن میشود .

 

هورمون اف اس هاش ( FSH) یا محرک فولیکولی و لوتئینی LH (گونادوتروپین):

دو هورمون محک غدد جنسی یعنی (FSH)و(LH) دو هورمون دیگری هستند که از بخش پیشین غده هیپوفیز ترشح میشوند وسلئلهای هدف آن غدد جنسی اند . هورمون (LH) در مردان سبب تحریک یاخته های بینابینی بیضه ها و ترشح تستسترون میشود و هورمون (FSH) دوره اسپرماتوزوئیدی را کامل میکند . در زنان هورمون های گونادوتروپین سبب بلوغ جنسی و بروز دوره های ماهنه میشود . هورمون محرک فولیکولی سبب رشد فولیکول های تخمدان میشود  به تخمک گذاری کمک میکند .

 

شکل 1-9 هورمون اف اس هاش

 

 

 

 

 

شکل 1-10

 

شکل 1-11

 

 

هورمون های جنسی بخش قشری :

از این بخش چند هورمون جنسی نر یعنی آندروژن ها و مقدار کمی استروژن و پروژستون ترشح میشود . این هورمون در جنس نر به رشد اندام های جنسی در دوران کودکی کمک میکند . در زنان مقدار استروژن وپروژستون کم است اما اگر یکی از آندروژن ها به نام تستوسترون در زنان زیا د شود , نشانه های ثانویه ی جنسی مرد مثل بم شدن صدا و پرمویی دیده میشود .

 

 

شکل 1-12

 

 

شکل 1-13

 

 

هنگام فعالیت عضلانی و ورزش قندخون کاهش و ترشح گلوکاگن افزایش میابد تا قند خون در حد طبیعی حفظ شود

 

در افراد دیابتی چون قند خون بالا میرود گلوکوز اضافی از ادرار دفع میشود و فرد دچار پرادراری میشود . بنابراین بیمار احساس تشنگی میکند و نیاز به آشامیدن آب دارد (پرنوشی)

 

غده تیموس :

غده ها است در جلوی نای که نقش ایمنی در دوران کودکی را بر عهده دارد . این غده به تدریج کوچک میشود و تاثیری در اعمال بدن ندارد

 

شکل 1-14 بافت غده تیموس

 

شکل 1-15 تیموس و غده های لنفاوی

 

 

شکل 1-16 غده تیموس یک فرد جوان

 

 

 

برداشتن غده تیروئید سبب مرگ فرد میشود
طبقه بندی: فیزیولوژی غده های درون ریز و هرمون ها،
[ پنجشنبه 26 اسفند 1389 ] [ 08:05 قبل از ظهر ] [ علیاریگانه ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند مانع پویندگی ما شود .
اندوخته ای با ارزشتر از تندرستی ، نمی شناسم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت

statistics

قالب وبلاگ

آمارگیر وبلاگ