تبلیغات
fiziolozhy.mihanblog.com

fiziolozhy.mihanblog.com
دانستنی های علمی راجع به بدن انسان 
نویسندگان

3نوع بافت عضلانی در بدن انسان یافت میشود


1_عضله اسکلتی(مخطط)


2_عضله قلبی


3_عضله صاف


 

40 تا 50درصد وزن بدن افراد بالغ را عضلات تشکیل میدهند.


عضله اسکلتی توسط تاندونها بهم متصل میشوند و حرکت مفاصل و استخوان هارا بر عهده دارد.

 


هر عضله اسکلتی از تعداد زیادی سلول عضلانی یا تار عضلانی تشکیل شده است و یک عصب حرکتی به یک گروه تار عضلانی عصب رسانی میکند(واحد حرکتی).ازین رو عضلات اسکلتی به صورت ارادی عمل میکنند.


عضله قلبی از نظر ظاهری شبیه تارهای عضلانی اسکلتی است اما از نظر عملکرد به صورت غیرارادی عمل میکند.عضله صاف هم از نظر ظاهر و هم از نظر عمل با عضله اسکلتی متفاوت است و به صورت غیر ارادی عمل میکندهر عضله از بافت هم بندی که آن را احاطه کردهتشکیل شده است که آن را ((اپی میوزیوم))می نامند و به تاندون ها ختم میشود.عضلات ممکن است بازکننده و یا تاکننده باشند . هر عضله یک عضله موافق و یک عضله مخالف دارند .

عضله از 3راه انرژی تولید میکند و بر اساس ذخایریکه دارد یعنی  فسفو کراتین و گلیکوژن و پروتعین و چربی ها که به 3طریق در تولید انرژی شرکت میکند.

هر تار عضلانی دارای یک عصب حرکتی است.هر عصب حرکتی چند تار عضلانی را تحت کنترل دارد که آن را ((واحد حرکتی)) می نامند


بیشتر  عضلات اسکلتی توسط تاندون ها به استخوان متصل اند . طول تاندون ها در عضلات متفاوت است . هر عضله دارای یک ابتدا و یک انتها است که هنگام کوتاه شدن (عضله) انتها به ابتدا نزدیک میشود .
 
شکل 27-1
 
 
 
ساختمان یکسلول عضلانی(سارکومر)
غشا سلول عضلانی (تار)((سارکولما))نامیده می شود .
تارهای عضلانی شامل میوفیبریل های بلند و درازی هستند که حدود 1 تا 2 میکرون بیشتر قطر ندارند .
تارچه ها (میوفیبریل ها)از زیرواحدهایی تشکیل شده هاند به نام سارکومرها که بخش های تیره  (a) و بخش های روشن
 (I )دارن و ظاهری مخطط به عضله داده اند .
 
سارکومر از یک رشته ی ضخیم  بنام میوزین که در خط A قابل مشاهده است و یک بخش نازک به نام آکتین که در خط I قابل مشاهده است تشکیل شده است .
روی رشته های ضخیم تیره رنگ بخش برجسته ای  بنام پل های ارتباطی قرار گرفته اند و در وسط هر بخش ضخیم یکخط رئشن بنام خط H وجود دارد . رشته های نازکروشن هستند و روی هر قسمت روشن یک خط تیزه بنام Z است . رشته ها از خط  Z شروع و در سراسر  نوار A قرار دارند و قسمتی از آن ها وارد خط A می شوند . حد فاصل هر دو خط Z را یک (( سارکومر )) می گویند .
 
شکل 1-28 بافت هم بند عضله ی اسکلتی
 
 
 انواع تارهای عضلانی:

2نوع تار عضلانی در عضلات انسان وجود دارد < 1: تند اتقباض 2:کند انقباض
در نوع تند انقباض عضله به سرعت منقبض می شود : از نظر ساختمانی این نوع تارها بیشتر دارای آنزیم مایی هستند که در گلیکوژن و راه بی هوازی نقش دارند و این نوع تارها زود خسته می شوند و ذخیره ی انرژی آن ها  بصورت ATP است و ضاهر سفیدی دارند . ازاین رو به آن ها ((تارهای سفید می گویند))
 
نوع کند انقباض بیشتر در کارهای طولانی استفاده می شود و سرعتی نیستند . آن ها ضاهری قرمزرنگ دارند و دارای گلیکوژن و میتوکندری فراوان اند و آنزیم های چرخه ی کربس در آن ها زیاد است .
 
غیر هوازی:

یعنی فعالیت های کوتاه مدت و سریع بدن که فرصت تبادل گازی با خارج را ندارند و با کمبود و بدهی اکسیژن مواجه اند(فعالیت های تا 30 ثانیه)مانند دوهای سرعت 50متر و 100متر و فعالیت های زیر حداکثر سرعت (فعالیت های تا حدود 4 دقیقه)مانند دوهای 400متر و 800 متر .
 
هوازی :
 یعنی فعالیت های طولانی مدت که در مجاورت اکسیژن صورت می گیرد و بدن فرصت تبادل گازی با خارج را دارد (فعالیت بیش از 4 دقیقه) مانند دوهای استقامت ی 5000 متر و 10000 متر .
 
 
 
ناراحتی های ماهیچه ای :

ماهیچه ها کمتر دچار عفونت می شوند  .  اما از آنجا که  قسمت عده ای از بدن مارا تشکیل میدهند  و بلافاصله بعد از پوست قرار دارند و در معرض خطرات و صدمات خارجی قرار دارند .
 
+کوفتگی ماهیچه ای :
معمولی ترین ناراحتی ماهیچه ای است که در اثر کار و فشار زیاد در ماهیچه های مربوط پدید میاید . اسایبی با آن ها وارد نمیشود . یک حمام گرم و اندکی استراحت و استفاده از مایعات مناسب درد و کوفتگی را از بین میبرند .
 
شکل 1-29 گرفتگی ماهیچه در اثر ورزش
 
 
 
 
گرفتگی ماهیچه :

هرگاه بدون گرم کردن مفید بدن فعالیت ماهیچه هی شدید داشته باشید و یا مدت طولانی ورزش کنید ماهیچه دچار گرفتگی دردناک می شود .
 
در این حالت ماهیچه به انقباض می افتد و حالت استراحت نمی پزیرد . علت آن هم فقدان موقتی اکسیژن و مواد مغذی در ماهیچه است .
ماساژ ماهیچه و حمام گرم و استفاده از مایعات مفید در بهبود این ناراحتی موثر است .
اگر گرفتگی ماهیچه در آب و در حالت شنا اتفاق  بیفتد ممکن است باعث مرگ شناگر شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 طبقه بندی: فیزیولوژی بافت عضلانی،
[ جمعه 20 اسفند 1389 ] [ 12:42 بعد از ظهر ] [ علیاریگانه ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند مانع پویندگی ما شود .
اندوخته ای با ارزشتر از تندرستی ، نمی شناسم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت

statistics

قالب وبلاگ

آمارگیر وبلاگ